Obecný úrad v Kocihe vykonáva osvedčovanie podpisov a fotokópií listín v stránkové dni: pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok.
Hlásenie trvalého a prechodného pobytu občanov upravuje zákon č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol účinnosť 01.07.2006.
Občan je povinný pri prihlásení sa na trvalý pobyt v obci predložiť:
1. Platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze vydané okresným riaditeľstvom Policajného zboru / v prípade jeho straty alebo odcudzenia/, ak ide o dieťa do 15 rokov veku , predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa / § 3 ods. 8 písm. a .
2. Platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR , ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze / § 3 ods. 8 písm. b/.
3. Doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti - výpis z listu vlastníctva z katastra nehnuteľností. V každom prípade musí ísť o budovu alebo jej časť , ktorá je označená súpisným číslom a je určená na bývanie , ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu / § 3 ods. 8 písm. c/.
4. Písomný súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme /§ 3 ods. 8 písm. d/.
Súhlas sa nevyžaduje, ak:
a/ Ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka.
b/ ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom a všetkými spoluvlastníkmi na neurčitú dobu
c/ ide o prihlásenie manžela, alebo nezaopatreného dieťaťa vlstníka, spoluvlastníka alebo nájomcu
5.Vyplniť a podpísať prihlasovací lístok na trvalý pobyt - § 4 ods. 6 písm. a/ a b/
Súčasne vyplní a podpíše aj odhlasovací lístok z doterajšieho trvalého pobytu.
Prechodný pobyt hlási občan v prípade, ak sa dočasne zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu viac ako 90 dní , ako aj občan trvalo žijúci v zahraničí, ak jeho pobyt v Slovenskej republike má trvať viac ako 90 dní - § 8 ods. 1.
Občan pri hlásení prechodného pobytu predloží občiansky preukaz a všetky doklady ako pri hlásení trvalého pobytu, občan trvalo žijúci v zahraničí predloží namiesto občianskeho preukazu platný cestovný doklad Slovenskej republiky - § 8 ods. 3.
Predpokladaná doba prechodného pobytu môže byť najviac 5 rokov. Ak prechodný pobyt trva aj po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť prechodný pobyt znova - § 8 ods. 5.
Kontakt: Obecný úrad Kociha, Kociha č. 27, 980 52
Pri žiadosti o vydanie Osvedčenia SHR:
Pri žiadosti o zrušenie registrácie SHR:
Poplatky:
Lehota na vybavenie je do 30 dní.
Kontakt: Obecný úrad Kociha, Kociha č. 27, 980 52
Čo potrebujeme:
Poplatky:
Lehota na vybavenie: na počkanie
Súvisiace predpisy:
Obec Kociha v zmysle § 69 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny vykonáva správu vo veciach ochrany drevín. V prípade, že chce občan vyrúbať drevinu, ktorá rastie na jeho pozemku, je povinný požiadať o povolenie na výrub obec. Súhlas na výrub sa môže vydať len v odôvodnených prípadoch , po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka , ak žiadateľom nie je sám vlastník.
Výrub sa uskutočňuje v období vegetačného pokoja , to je od 1. októbra do 31. marca.
Výrub stromov - postup pri podávaní žiadosti na výrub drevín.
1. Žiadosť sa podáva na povoľujúci orgán štátnej správy , ktorým môže byť obec / § 69 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov - ďalej len zákon o ochrane prírordy a krajiny/ na území katastra, kde drevina rastie. Ak si túto pôsobnosť vyhradil OÚ ŽP / § 68 písm. h/ zákona o ochrane prírody a krajiny , podáva sa žiadaosť na tento úrad.
2.Žiadosť sa podáva v dostatočnom časovom predstihu, spravidla najmenej 30 dní pred plánovanou činnosťou /§82 ods. 2 zákona o ochrane prírody a krajiny/.
3. Náležitosti , ktoré musí žiadosť obsahovať sú uvedené v § 17 ods. 7 vyhlášky MŽP SR č. 24/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny.
4. Poplatky za výrub stromov: a/ fyzická osoba 6,50 eur
b/ právnická osoba 66 eur
5. Poplatok sa uhrádza pri podaní žiadosti.
6. Ak je povoľujúcim orgánom obec, poplatok sa uhrádza do pokladne obecného úradu, alebo na účet obce.
7. Žiadosť o vydanie súhlasu môže podať ktorákoľvek osoba.
8. Uvedené sa vzťahuje na podanie žiadosti na vydanie súhlasu na výrub drevín /strom alebo ker/ rastúcich mimo lesa t.j. drevinu rastúcu mimo lesný pôdny fond. Taktiež sa vyššie uvedené nevzťahuje na dreviny rastúce v osobitne chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany. Tu je rúbať dreviny zakázané / § 15 ods. 1, písm. e / zákona o ochrane prírody a krajiny / a na túto sa vyžaduje výnimka.
9. Kedy sa súhlas na výrub dreviny nevyžaduje , upravuje § 47 ods. 4 zákona o ochrane prírody a krajiny.
Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje:
a/ za hranicami zastavaného územia obce na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 20 m2
b/ v rámci zastavaného územia obce na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 10 m2
c/ na dreviny rastúce v ovocných sadoch alebo záhradách
d/ pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka , alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku
e/ ak povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov
f/ ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny, v tomto prípade výrub zabezpečí organizácia ochrany prírody po dohode s vlastníkom pozemku , na ktorom sa drevina nachádza
g/ na dreviny inváznych druhov podľa § 7b ods. 2
h/ na porasty rýchlorastúcich drevín založené na poľnohospodárskej pôde v súlade s osobitným predpisom a plantáže vianočných stromčekov a iných okrasných drevín
i/ ak sa výrub dreviny vykonáva v súvislosti so zásahom do biotopu európskeho významu alebo biotopu národného významu, na ktorý sa vyžaduje súhlas podľa § 6 ods. 2
Ustanovenia pod písmenom a/ a b/ sa nepoužije v prípade, ak drevina rastie na území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, na cintorínoch alebo ako súčasť verejnej zelene.
Ten, kto z dôvodov uvedených pod písmenom d / drevinu vyrúbal , je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub drevín orgánu ochrany prírody obci najneskôr do 5 dní od uskutočnenia výrubu.
Občan, ktorý plánuje uskutočniť výrub drevín , vyplní žiadosť o súhlas na výrub drevín. Žiadosť sa podáva v dostatočnom časovom predstihu, spravidla najmenej 30 dní pred plánovanou činnosťou / § 82 ods. 2 zákona č. 453/2002 o ochrane prírody a krajiny/.
Potrebné doklady k žiadosti o výrub:
Vybavuje: Obecný úrad Kociha
Číslovanie stavieb upravuje § 2c zákona NR SR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a vyhláška MV SR č. 141/2015 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MV SR č. 31/2003, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb.
Potrebné doklady:
Poplatky: bez poplatku
Lehota na vybavenie: do 30 dní od podania žiadosti